Za zlatých časů odplouvaly z Enkhuizenu a Hoornu v bývalém moři Zuidrezee pyšné lodi z Holandské Východní Indie. Obchodní města Workum a Elburg byla základnou pro expanzi do severních moří. Také historická centra sedmi hanzovních měst (Kampen, Zwolle, Hasselt, Hatten, Deventer, Zutphen a Doesburg) si uchovala svědectví o bohaté obchodní minulosti.
      Folklorní tradice přežívá ve Volendamu, odkud vyjíždějí rychlé lodi do idylického přístavu Marken se středověkou architekturou. Jen o pár kilometrů dál leží pitoreskní Edam s vyhlášenými sýrovými trhy, které převyšují ještě proslulejší sýrové hody v čipernějším Alkmaaru. Skutečné tajemství Holandska však odhalí šestice pohádkových měst: Delft, Dordrecht, Gouda, Haarlem, Leiden a Schiedam. Tady nacházeli inspiraci slavní malíři, jako Franz Hals, Rembrandt a Vermeer. Pak jsou tu ještě holandská pevnostní města, jako Naarden s pečlivě udržovaným muzeem Jana Ámose Komenského. Ačkoliv je Holandsko jednou z nejlidnatější oblastí světa, má dostatek zeleně. Jeho třinácti Národními parky vedou stezky pro cyklisty i pěší turisty. Například v Zeelandu jsou nejpřitažlivější rybářské vesničky u moře, jako Zierikzeea Veere. Ale takových fotogenických míst je v každé provincii víc než dost.
     Někdo to prostě nestíhá a má na Holandsko málo času. V tom případě mu doporučujeme návštěvu parku Madurodam u Den Haagu, který představuje Holandsko v miniatuře. Lodě zde plují po kanálech mezi pověstnými městy a zámky, vlaky na kolejích míjejí významné průmyslové stavby a letadla popojíždějí na ranveji letiště Schiphol – to vše v měřítku 1:25. Večer se tu rozsvítí na padesát tisíc lampiček v podzemních chodbách se tají dech při pohledu na fantastické stavby s písku.

Address